gidabilgi.com bir sosyal girişimcilik projesidir

Simge KAYAPINAR | 19.10.2017

   gidabilgi.com sosyal girişim projesi tüketicinin gıda ve beslenme konusunda kendi kararını alabilmesi için tüketiciye doğru bilgi sağlamayı amaçlayan bir gıda bilgi platformudur.

   Günümüzde bilgi aracı olarak kullanılan bir çok online platform mevcuttur. Bilindiği üzere bu bilgi akışı elde ettiği karı ortaklarına dağıtılan şirket üzerinden olabildiği gibi topluma faydalı işler yapılması hedeflenen devlet veya sivil toplum örgütleri tarafından da gerçekleştirilebilir. Aynı zamanda şirketler sosyal sorumluluk veya sponsorluk adı altında topluma fayda sağlamayı amaçlar ve bunun için çeşitli çalışmalar yapar.

   Sosyal girişimci ise; kar etmeyi amaçlayan ama elde ettiği karı, topluma fayda üretmek için kullanan girişimcidir. Sosyal girişim projelerinde kar etmek sürdürülebilir ve kalıcı olmak için bir koşuldur. Sosyal girişimlerin nefesleri uzundur. Hedefleri kısa vadeli değil; uzun vadeli toplumsal etkileri artırmaya yönelik belirlerler.
   Sosyal girişimcilik kavramı dilimize yeni girmiş olsa da uygulama olarak ülkemizde ve dünyada çok eski örnekleri bulunmaktadır.
gidabilgi.com ile gıda ve beslenme bilgilendirmesi konusunda ülkemizde kalıcı değişim yaratmayı, çözümleri sektör öncüleri, akademisyenler ve kar amacı gütmeyen kurum ve kuruluşlar ile masaya yatırmayı ve uzun vadede toplumun desteğini kazanarak gıda konusunda bilgi kirliliği sorununu ortadan kaldırmayı hedefliyoruz.

   Girişimcilik demek, fırsatları fark etme, mevcut sorunların çözümlerini bulup söz konusu alanda risk alarak yatırım yapmak demektir. Girişimciliğin doğasında yenilikçilik, risk alma ve değişim yaratma vardır. Sosyal girişimcilik ise toplumsal sorunlara çözüm getirme amacıyla kurulan ama aynı zamanda “kapitalist” yöntemleri kullanan bir modeldir.

   Türkiyenin gıda ve beslenme alanında bilgi kirliliğini önleme adına kurulan ilk sosyal girişim projesi olan gidabilgi.com ' a tüm desteklerinizi bekleriz.


   Not: Sayın Temel Aksoydan ilham alınarak sosyal girişimcilik kavramları açıklanmıştır.