Hamileler İçin Protein Kaynakları

Esra BALCI | 15.04.2018

   Anne Adayları İçin Protein Gereksinimi

   Protein kaslarınızın ve vücudunuzun korunmasına yardımcı olur. Ayrıca bebek gelişiminde önemli rol oynamaktadır. Anne adayı için özellikle 2. ve 3. aylık dönemlerde protein bebek gelişimi açısından önemlidir.
   Tüm anne adayları günlük minimum protein ihtiyacını karşılamak için ortalama 70 gram protein tüketmelidir. Protein ihtiyacı kiloya ve hareket seviyesine göre değişiklik gösterebilir. Günlük protein miktarı ile ilgili sorunuz olduğunda mutlaka doktorunuz ile görüşülmelidir.
   Yağsız et, kümeste yetişen hayvanların eti, balık, süt ürünleri, ve baklagiller proteince zengin kaynaklardır. Bu gıdalar ayrıca demir, B vitamini ve diğer önemli besin değerlerini sağlar. Barbunya, mercimek, fındık-fıstık gibi yağlı tohumlu ve sert kabuklu meyveler, ve soya fasulyesi de proteince zengin kaynaklardandır.

   Eğer vejetaryenseniz barbunya gibi proteince zengin kaynaklardan tüketerek ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Vejetaryen hamileler protein ihtiyaçlarını bir diğer protein kaynağı olan soyadan karşılayabilirler. Soya proteinine, soya sütü, peyniri, yoğurdu da dahildir. Veganlar için diğer protein kaynakları fındık-fıstık gibi yağlı tohumlu ve sert kabuklu meyveler ve bakla ürünleridir.

   Bir protein, ihtiyaç duyduğunuz bütün esansiyel " yapı taşlarını" ( amino asitleri ) içermektedir. Vücudunuza esansiyel amino asitleri sağlamak için her gün farklı bir protein kaynağı ile beslenmek yararlı olacaktır.

    Vejateryenlerin protein kaynağı seçeneklerinde de süt, yoğurt, yumurta ve soya ürünleri yer almaktadır.