Minik Bir Çekirdekte Mutlu Bir Dünya


   Minik Bir Çekirdekte Mutlu Bir Dünya

   Yaşadığımız bu topraklar ve iklim kuşağı bakımından birçok yararlı meyve ve sebze yetiştiriciliği bakımından önem arz etmektedir. Mevsimlerimiz ile tıpkı heyecanlı bir serüven gibi zaman geçer iken farklı renklerde ve gizemli meyveleri sebzeleri misafir ediyoruz. Karpuz çilek vişne ile başlıyoruz üzün şeftali derken kışa doğru devam ediyoruz. Bu heyecan veren meyvelerden biriside üzümdür. Bulunduğumuz ülkemiz ise bağcılık ve cins üzüm yetiştiriciliği konusunda dünyada da önemli bir yere sahiptir.

   Ülkemiz bu konuda Dünya sıralamasında da İspanya, Fransa, İtalya ve Rusya'nın ardından beşinci sırada gelmektedir. Sofralık, kurutmalık, şaraplık ve şıralık olmak üzere 1200 ü aşkın üzüm çeşidi yetiştirilmektedir.

   Bu konuda bir çok ülkede üzüm çekirdeği özellikle siyah üzüm çekirdeği ilaç ve antioksidan ilavesi ve dengelenmesi tedavilerinde ilaç olarak kullanılmaktadır. Siyah üzüm çekirdeği güçlü bir antioksidan kaynağıdır.

 Bu konuda hemen hemen herkesin severek tükettiği meyvelerin başında gelen oldukça faydalı bir meyvedir üzüm. Üzümün de son zamanlarda yapılan araştırmalara göre meyvesinden daha çok çekirdeğinin faydaları ön plana çıkmaktadır.

   Antioksidan özelliği sayesinde vücutta biriken bir çok taksin madde ise bu sayede dışarı atılmaktadır. Üzüm çekirdeği bu özelliği sayesinde vücudumuzu zararlı serbest radikallere karşı ciddi bir koruma göstermektedir. Bu özelliği ile de kolayca yakalanabileceğimiz grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanmaktan korumaktadır.

   Ayrıca üzüm çekirdeği başta kalp ve damar rahatsızlıklarında önemli bir koruyucu takviye olarak bilinmektedir. Bu ise içerisinde bulunan proantosiyanidin gibi fenolik bileşiklerden olduğu bilimsel çalışmalar ile desteklenmiştir. Ayrıca proantosiyanidinlerin de hipertansiyon, dislipidemi gibi kardiyovasküler hastalıklar üzerinde olumlu etkisinin olduğu kanıtlanmıştır.

   Üzüm çekirdekleri, içerdiği antioksidan içeriği ile doğadan doğal olarak tüketilebilen antioksidan kaynaklarından en önemlisidir. Doğal antioksidanlar ise tüketilen diğer gıda maddeleri ya da dengesi bozulan bir vücudun oluşan hasarlarını önlemede etkili olan önemli savunma mekanizmalarındandır.

   Bunların dışında siyah üzüm çekirdeğinin diğer faydalarından bahsedecek olursak ise

• Zengin bir E vitamini içeriğine sahiptir. Bu durum göz sağlığı için önem arz etmektedir.
• Genetik faktörlerin ve DNA bozulmalarını önler ve bu sayede kanser olma riskini azaltır.
• Hücre yenileyici özellikleri vardır. İçeriğindeki kolajen ve resveratrol sayesinde deri sarkmasını
 önleyerek yüz kırışıklıkları oluşumunu da önler.
• Kan yapıcı özelliği sayesinde vücudu ve beyni zinde tutar.
• Beyne giden oksijeni artırır bu sayede beyin damarlarını da güçlendirir. • Diyabeti karşı önleyici aynı zamanda tedaviye yardım sağlar.
• Karaciğer hastalıklarında tedavi edici özelliğe sahiptir.
 

   Üzüm çekirdeği önemli bir tarım-endüstri ürünüdür. Dikkat çekecek düzeyde insan sağlığına yararlı biyoaktif bileşen proantosiyanidin içeriğine sahiptir. Yapılan birçok çalışma sağlığa olumlu etkileri olduğunu ispatlamaktadır.

    Ayrıca bilimsel araştırmaların sonucunda da rahatlıkla söyleyebiliriz ki; üzüm çekirdeği özütünün tüketimi günlük diyette arttırılması sağlık için faydalı olacaktır. İnsan sağlığına oksidatif stresi azaltması gibi olumlu etkileri ve kardiyovasküler hastalıklardan koruma etkisi ile bu değerli meyveye ve küçük çekirdeklerine sağlıklı bir dünya sığdırabiliriz.