Tereyağı ve Margarin Arasındaki Farklar Nelerdir ?

23.09.2017

   Tereyağı ile Margarin Arasındaki Farklar Nelerdir ?

   Tereyağı, sütten elde edilen ve içerisinde sadece süt yağı bulunduran bir üründür. Türk Gıda Kodeksi’ne göre tereyağı; ‘’yapısında ağırlıkça en az %80, en fazla %90 oranında süt yağı, en fazla %2 oranında yağsız süt kuru maddesi ve en fazla %16 oranında su içeren üründür’’.

   Tereyağının doymuş yağ oranı oldukça yüksektir ve kimyasal yapılarında esas olarak tek bağlar bulunur. Oda sıcaklığında katılığını koruyabilir.

   Margarin genelde bitkisel yağlardan elde edilir. Bitkisel yağlar doymamış yağlardır ve oda sıcaklığında sıvıdırlar. Kimyasal yapılarında ise çift bağlar vardır. Bu bağlara margarin üretimi sırasında hidrojen bağlayarak kimyasal yapı doymuş hale getirilir. Bu durum sonucunda oda sıcaklığında sıvı halde bulunan yağ katı hale gelmiş olur.

   Tereyağının sütten elde edildiğini ve hayvansal bir yağ olduğunu hepimiz biliyoruz. Tereyağı ve margarin ortalama olarak aynı kaloriye sahiptir. Genel olarak 100 gr tereyağında 215 mg kolesterol, 11 mg sodyum, 24 mg potasyum, 3.3 g trans yağ bulunmaktadır. Buna karşılık bitkisel yağlardan elde edilen margarinde 2 mg sodyum, 18 mg potasyum, 15 g trans yağ bulunuyor. Ayrıca margarinde kolesterol bulunmamaktadır.